Strona główna > Praca w biurze > 5 opcji dystansu społecznego dla dużych biur

Covid 19 z pewnością zmienił sposób, w jaki żyjemy, myślimy i pracujemy.

W chwili pisania tego tekstu Wielka Brytania nadal znajduje się w stanie blokady, a większość osób, które nie są uważane za "kluczowych pracowników", albo została zwolniona z pracy, albo pracuje w domu. Jednak w niedalekiej przyszłości nadejdzie czas, kiedy miejsca pracy znów zaczną być zaludniane przez pracowników. Współczesne biuro nie będzie wiecznie puste, a kiedy ludzie zaczną wracać do pracy, konieczne będzie wprowadzenie środków zapewniających, że potencjał rozprzestrzeniania się infekcji pozostanie na bardzo niskim lub zerowym poziomie.

Wszyscy jesteśmy obecnie zdystansowani społecznie. Oznacza to, że albo trzymamy się z dala od osób, z którymi nie mieszkamy, albo stoimy dwa metry od innych ludzi w sklepie lub ogólnie na ulicy.

Jak więc można utrzymać ten społeczny dystans w dużym biurze na otwartym planie? Czy czasy współpracy przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych skończyły się na dobre?

Miejmy nadzieję, że nie, ale na razie trzeba będzie zastosować pewne środki. Może to być rezygnacja z osobistych spotkań na dużą skalę, a zamiast tego korzystanie z wirtualnych środków, np. rozmów w trybie Zoom, które umożliwiają kilku współpracownikom jednoczesne dzielenie się pomysłami. Jeśli jednak chodzi o projekt biura, istnieje kilka opcji, które można rozważyć w odniesieniu do miejsca pracy.

Przypinane ekrany ochronne

Dobrym rozwiązaniem jest zatrzaskiwany ekran z tworzywa sztucznego, który może stanowić barierę między współpracownikami. Jest ona przezroczysta, więc pracownicy nadal mogą się widzieć i nawiązywać kontakty wzrokowe, ale bariera powstrzymuje kaszel, kichanie lub inne środki, które mogą stać się niebezpieczne z punktu widzenia infekcji. Oczywiście każdego dnia należy je dokładnie czyścić, aby zapewnić wysoki poziom ochrony, ale dzięki możliwości przypięcia można je przenosić.

Rozstawienie biurek w odległości dwóch metrów od siebie

Prawdopodobnie na razie biurka biurowe będą musiały być ustawione w odległości dwóch metrów od siebie. Może to oznaczać, że trzeba będzie powiększyć przestrzeń biurową o kolejny pokój lub że część pracowników będzie musiała pracować w domu. To naprawdę sprowadza się do tego, ilu pracowników masz, jak wiele biurek trzeba, i ilość miejsca masz do rozszerzenia do.

Duża ilość wentylacji

Sytuacja związana z koronawirusami jest dla nas wciąż bardzo nowa i choć cały czas się uczymy, wciąż nie znamy dokładnej specyfiki ich działania i potencjału ryzyka. Czy to oznacza, że klimatyzacja lub wentylatory są wykluczone? Nie wiemy na pewno, ale aby zminimalizować ryzyko, biuro musi mieć dużo naturalnej wentylacji, czyli otwarte okna. Następnie musimy stosować się do wytycznych rządu w zakresie tego, co jeszcze można, a czego nie można stosować w tym zakresie.

Stałe ekrany biurowe

Oprócz ekranów przypinanych, o których już wspomnieliśmy, warto skorzystać z wolnostojących ekranów biurowych, które pomogą stworzyć różne strefy w biurze. Można je również wykorzystać do oddzielenia przestrzeni i stworzenia większego dystansu społecznego między pracownikami.

Budki

Jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz miał przestrzeń lub budżet na zakup kabiny biurowej dla każdego pracownika, ale można je wykorzystać w niektórych sytuacjach, np. jeśli masz małą liczbę pracowników pracujących w swojej przestrzeni. Wówczas budka pełni rolę bariery i zapewnia pewną ochronę przed dystansem społecznym.

Oczywiście nie trzeba dodawać, że higiena w biurze stanie się jeszcze ważniejsza niż dotychczas. Sprzątanie nabierze nowego znaczenia i każdy będzie musiał być odpowiedzialny za zapewnienie, że unika kaszlu i kichania w miejscach publicznych, jak to tylko możliwe, utrzymuje wysokiej jakości protokół mycia rąk i po prostu trzyma się dystansu społecznego w miejscu pracy i poza nim.

Ten nowy projekt biura może nie być zgodny z tym, co chciałeś mieć w swoim biurze, i może nie pasować całkowicie do Twojej tożsamości marki, ale na razie, aby wszyscy wrócili do pracy, kiedy będzie to bezpieczne, i aby pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, musimy myśleć nieszablonowo i zrobić to, co konieczne.