Strona główna > Praca w biurze > Szef Tobą manipuluje? Oto 5 sposobów, jak sobie z tym radzić.

Chyba każdy z nas spotykał w życiu takie osoby, w których towarzystwie źle się czuliśmy. Dlatego z nimi najlepiej unikać kontaktu. Gorzej jednak, gdy okaże się, że taką właśnie osobą jest nasz szef. Wtedy będzie trudno taki problem rozwiązać. Szczególnie gdy szef okaże się manipulatorem możemy właściwie stać się ofiarą podejmowanych przez niego działań. Warto wiedzieć jak sobie z tym poradzić. Przede wszystkim warto szefa dobrze obserwować i wtedy szybko zobaczymy czy to osoba, która jest manipulatorem i może chcieć działać właśnie w takim kierunku. Jeśli stara się wytykać nam wszystkie błędy i wmawiać swoje racje to na pewno niebezpieczne. Co można wtedy zrobić? Mamy tutaj pięć sposobów na szefa manipulatora.

1. Poznaj swoje prawa i egzekwuj je Zatrudniając się w jakieś firmie podlegamy ochronie przepisów prawa pracy. Warto je dobrze poznać i starać się egzekwować je w miarę możliwości. Dobrze wiedzieć co nam wolno i jakie działania wobec nas może także podejmować szef. To jak się wydaje bardzo ważna sprawa, ponieważ wtedy będzie można sobie szybko poradzić z takim szefem, który zbyt mocno chce nam narzucić swoje pomysły.

2. Utrzymuj dystans Oczywiście nie da się żyć całkowicie bez kontaktu z szefem, ale można utrzymywać dystans patrząc także jak inne osoby są traktowane przez szefa. Prawdziwy manipulator działa w ten sam sposób wobec wszystkich i raczej nie pojawia się tutaj kwestia związana z bliskimi relacjami między szefem a pracownikami. Jeśli problemów chcemy unikać starajmy się szefa trzymać na dystans i kontrolować to jakie kontakty z nim będziemy utrzymywać.

3. Wyznaczaj granice Manipulator to także bardzo często taka osoba, która jest tyranem w tym co robi. Dlatego właśnie chce wszystkimi manipulować i stara się podejmować takie działania, które będą prowadziły do tego, że to on zawsze ma racje i on narzuca wszystkim co mają robić. Warto więc zwracać uwagę na takie sytuacje i wyznaczać pewne granice, za które nie pozwolimy szefowi wyjść. To jak się wydaje ważna sprawa, ponieważ w ten prosty sposób także będziemy w stanie sobie zagwarantować, że będziemy sami także lepiej traktowani. Ma to znaczenie i dlatego warto o pewnych granicach pamiętać.

4. Zadawaj dociekliwe pytania Jeśli szef działa w sposób emocjonalny to warto zadziałać tak samo i obrócić to przeciwko niemu trudne pytania mogą sprawić, że szef od razu wyjdzie z rytmu i może być poddenerwowany a to wystarczy by sobie z nim poradzić. Na pewno warto się zastanowić nad takimi trudnymi pytaniami, które będą uniwersalne i zawsze będzie można je wykorzystać, by szefa wyprowadzić z równowagi.

Stres w pracy 5. Nigdy nie obwiniaj siebie Manipulator bardzo często działa tak, że mamy siebie obwiniać za to co złe. Dlatego właśnie, jeśli nasz szef działa w taki sposób to musimy dążyć do tego, by za wszelką cenę się przed tym chronić. Nie można obwiniać siebie, nawet jeśli takie będą silne sugestie ze strony naszego szefa.