Strona główna > Praca w biurze > Osobowość w miejscu pracy - Ambiweryści

Tak wiele słyszymy o introwertykach i ekstrawertykach, że można by pomyśleć, iż są to dwa główne typy osobowości występujące w każdym miejscu pracy. Choć prawdą jest, że wiele osób jest jednym z nich, istnieje jeszcze jeden typ, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Istnieją również pewne dowody sugerujące, że ten typ osobowości może być najbardziej wartościowy w miejscu pracy.

Ambiwalent.

Ambiwalent to zrównoważone połączenie introwertyka i ekstrawertyka. Można powiedzieć, że posiada zarówno mocne, jak i słabe strony obu typów osobowości, ale w zależności od sytuacji jest w stanie wybrać jedną z tych opcji. Oczywiście w biznesie jest to niezwykle przydatne. Pracownik, który równie dobrze radzi sobie z dużymi sytuacjami społecznymi, np. prowadzeniem prezentacji, jak i ze spokojną, metodyczną pracą przy biurku, jest prawdziwym atutem.

Aby naprawdę podsumować, jak przydatny jest ambiwalentny pracownik, musimy omówić mocne strony zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków. Pozwoli nam to uzyskać szerszy obraz mocnych stron ambiwalentów.

Strona mocne strony ekstrawertyk są:

  • Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych
  • Wspaniała umiejętność kreatywnego myślenia
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • Podekscytowanie i entuzjazm
  • Doskonały gracz zespołowy i współpracownik, a meble, takie jak biurka z ławkami, idealnie ułatwiają im pracę z innymi
  • Potrafi zjednywać sobie pracowników swoim zaraźliwym entuzjazmem
  • Dobry lider i wzór do naśladowania

Mocne strony introwertyka to:

  • Świetny słuchacz
  • Prawdziwa umiejętność głębokiego myślenia
  • Wysoko rozwinięte umiejętności analityczne
  • Cicha pewność siebie
  • Kreatywny umysł i umiejętność rozwiązywania problemów
  • Niezawodność
  • Metodyczny. Możliwość pracy w samotności na swoim stanowisku pracy oznacza, że będą mieli idealne warunki do wykonania zadania na wysokim poziomie

Jeśli uda Ci się połączyć te dwa typy, otrzymasz naprawdę imponującego pracownika! Pod wieloma względami taki właśnie jest typ osobowości ambiwalentnej.

Cechy osobowości ambiwalentnej

Ambiwalencja często łączy w sobie wszystkie powyższe cechy, ale posiada również następujące:

  • Umiejętność rozróżniania, kiedy słuchać, a kiedy mówić, bez wyraźnego przechylania się w którąkolwiek stronę - to sprawia, że ambiwalenci są świetnymi rozmówcami
  • Nie są zbyt ekspresyjne, ale nie są też szczególnie powściągliwe - to pomaga im radzić sobie z różnymi ludźmi i sytuacjami
  • Dobrze czują się pracując samodzielnie lub w zespole, np. w sytuacjach bardziej towarzyskich

Zasadniczo ambiwalentny pracownik jest szczytem zdolności adaptacyjnych i elastyczności, a to idealna mieszanka dla każdego menedżera. Ten typ pracownika lepiej radzi sobie ze zmianami, np. dzięki zdolnościom adaptacyjnym jest w stanie poradzić sobie ze zmianami w środowisku pracy, np. w przypadku wprowadzenia systemu hot desking.

Jak w pełni wykorzystać potencjał ambiwalentnego pracownika

Ambiwalent doskonale radzi sobie w większości sytuacji, ale nie każdy ambiwalent jest pełną mieszanką. Może się zdarzyć, że pracownik jest w większości ambiwalentny, ale skłania się bardziej ku introwertycznej lub ekstrawertycznej stronie spektrum. Oznacza to, że trzeba umieć to skutecznie zidentyfikować i zwrócić uwagę na te skłonności.

Na przykład, jeśli masz ambiwalentną osobę, która jest dość elastyczna, ale preferuje spokojniejsze przestrzenie, powinieneś dawać jej więcej zadań związanych z introwertyzmem, ale nadal możesz dawać jej dziwne zadania ekstrawertyczne, ponieważ wiesz, że poradzi sobie z nimi bez problemu. Ambiwertycy są świetnymi współpracownikami i potrafią rozwiązywać problemy, dlatego równie dobrze radzą sobie w miejscach pracy wymagających współpracy, jak i w cichych kabinach, gdzie wykonują bardziej skoncentrowane zadania.

Dobrym pomysłem jest także zapewnienie zróżnicowanych zadań ambiwalentom, ponieważ są oni bardzo zróżnicowani pod względem sytuacji, z którymi mogą sobie poradzić. Jeśli są oni bardziej ekstrawertyczni, zróżnicowanie zadań uchroni ich przed nudą lub niedostateczną stymulacją w miejscu pracy. Aby pracownicy dobrze sobie radzili, muszą stawiać sobie wyzwania i uważać, że zadania, które wykonują, sprawiają im przyjemność. Efektywne planowanie przestrzeni będzie również przydatne, ponieważ pomoże im znaleźć odpowiedni rodzaj środowiska dla danego zadania, np. ciche lub sprzyjające współpracy.

Wszyscy wiemy, że wspólna praca w zespole jest kluczem do produktywności, a także doskonałym sposobem na kreatywne rozwiązywanie problemów. Elastyczność ambiwerta pomoże znaleźć takie rozwiązania, zwłaszcza w przypadku ścisłej współpracy z innymi pracownikami.